יצירת לוגו

9 טיפים ליצירת הלוגו המושלם לעסק שלך- כל אחד יכול!

לוגו הוא הרבה יותר מחיבור של אותיות, צורות וצבעים – זה הפנים של העסק שלכם!  

הלוגו הוא הסמל שמעביר את האישיות של המותג שלכם, את הערכים והיעדים של העסק, ועוזר ליצור קשר עם האנשים שאתם מקווים שיהיו הלקוחות שלכם.

במילים אחרות, הלוגו שלכם יעבוד עבור העסק שלכם אם תדעו לעשות אותו נכון!

זה נשמע מלחיץ  אך אל דאגה!  

במדריך זה אני אלווה אתכם צעד צעד לגיבוש וליצירת הלוגו לעסק שלכם כך שבסוף המדריך תוכלו ליצור לוגו המדבר אל קהל היעד שלכם, בונה אמון ומשמש כשגריר של המותג שלכם.

1. הבינו את קהל היעד שלכם

חשבו על הלוגו שלכם כאל בגד שאמור לייצג אותכם ולתקשר את הערכים שלכם לאנשים הרלבנטיים לכם- הלקוחות העתידיים שלכם. הרי לא הייתם לובשים חליפה למסיבת בריכה, ממש כמו שלא הייתם לובשים בגד ים לחתונה.

מכיוון שהלוגו שלכם הוא אחד מנקודות המגע הראשונות שיש לאנשים עם המותג שלכם , תרצו להבטיח שהוא ישפיע על האנשים הנכונים. הלוגו שלכם נועד ליצור קשרים עם הקהל שלכם, אבל כדי לעשות זאת, אתם צריכים לדעת מה הקהל שלכם אוהב ולא אוהב. 

לכן, לפני שתתחילו להכין את הלוגו שלכם, עליכם להכיר בצורה טובה את קהל היעד שלכם.

לדוגמה, לקוח שמחפש עורך דין כנראה לא יפנה למשרד עורכי דין שהלוגו שלו צבעוני, בהיר ועם גופנים נועזים. לעומת זאת, לוגו למותג לילדים ככל הנראה לא יהיה עם עיצוב כהה ומינימליסטי. ברוח זו, חשוב לבחון ולנתח מי קהל היעד של העסק שלכם לפני שתעברו אל השלב הבא.

 

 2. ספרו את הסיפור שלכם

כל לוגו מספר סיפור: סיפור העסק שלכם, הערכים שלכם והמותג שלכם בכללותו. לוגו טוב מסוגל  להעביר סיפור ובנוסף לעורר תגובה רגשית מהקהל, בין אם זו שמחה ורוגע ובין אם זו תחושה של אמון ובטחון.

אבל מדוע הסיפור של החברה שלכם כל כך חשוב?

מכיוון שלצרכנים נמאס. חוסר האמון בחברות הרקיע שחקים בשנים האחרונות, ואנשים נוטים יותר לקנות מחברות שהם מאמינים בהן – חברות שהם יכולים להתחבר אליהן. מהבחינה הזו, סביר להניח שהקהל שלכם יתחבר יותר לסיפור המותג שלכם מאשר למוצר או לשירות שלכם בלבד.  

בואו נראה איך כמה מותגים שונים מספרים את סיפורם:

הסמל בעיצוב הלוגו של Nike הוא אייקוני הזה מוכר ברחבי העולם, אפילו בלי ששמה של החברה מצורף אליו יותר. הידוע בכינויו "swash", לוגו זה יש משמעות עמוקה – נייקי היא למעשה אלה יוונית שמיוחסת לניצחון. כשמעצבת הלוגו, קרולין דוידסון, יצרה את העיצוב הזה בשנת 1971, היא חשבה לייצג את אגף האלה כאינדיקציה לתנועה ומהירות.

Amazon – לוגו בעל שם עולמי…

בטח ושמתם לב לחץ הכתום בעל שתי משמעויות חכמות? ראשית, החץ מתחיל באות "A" ומסתיים באות "Z" כדי להראות שהחברה מוכרת כמעט כל מוצר מ A to Z. החץ הזה מייצג גם חיוך עם גומה קטנה בצד, כדי לעורר את האושר של הלקוחות הרוכשים את המוצרים שלהם.

Coca-Cola מותג זה שמר גרסה דומה לעיצוב הלוגו המקורי שלו כמעט מאז תחילת קיומה של החברה. 

הגופן ייצג כתב יד קלאסי של התקופה בשנת 1886 כאשר נוצרה הגרסה הראשונה של זה. למרות ששונה מעט מאז, קוקה קולה נותרה נאמנה לסגנונה הקלאסי. למעשה, הלוגו הזה כל כך מובחן, שכאשר הוא מתורגם לשפות, הצרכנים עדיין יכולים לזהות אותו ברחבי העולם.

בדומה למותגים האלה, תפקידכם לעצב את הסיפור שלכם ללוגו שלכם. לשם כך עליכם לדעת תחילה מה הסיפור שלכם!

כדי להגיע ללב הסיפור שלכם, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

  • מדוע התחלתם את העסק שלכם?
  • מהם הדברים שאתם מאמינים בהם כחברה?
  • למי אתם מנסים לעזור?
  • מה הופך אותכם למיוחדים?
  • באילו שלוש שמות תואר הייתם משתמשים לתיאור המותג שלכם?

מענה לשאלות אלה לא רק יעזור לכם לסדר את הסיפור שלכם, אלא גם יעזור לכם לקבוע את זהות המותג שלכם; כלומר הדרך בה המותג שלכם מראה את עצמו לעולם באמצעות אלמנטים עיצוביים – בראש ובראשונה, הלוגו שלכם.

3. קבלו השראה…

אתם מתחילים לקבל מושג מעורפל כיצד הלוגו שלכם יראה?

אם התשובה היא "לא", אל תדאגו – זה הזמן שלכם לעשות סיעור מוחות.

לפני שמניחים את העיפרון על הנייר, נסו להעיר את היצירתיות שבכם. אם יש לכם חסימה יצירתית, יש הרבה דרכים למצוא השראה סביבכם. 

כשאתם מתחברים לצד היצירתי שלכם, אתם יכולים להתחיל לכוון את האנרגיה שלכם לעיצוב הלוגו עצמו. ישנם אתרים רבים שבהם אתם יכולים להסתובב ולמצוא השראה ורעיונות לעיצוב לוגו :

https://www.pinterest.com

https://www.behance.net

https://dribbble.com

תוך כדי שאתם גולשים ומחפשים השראה בעיצובים שונים, אל תשכחו את הסיפור והערכים שלכם. ברגע שאתם מרגישים שיש לכם כיוונים ורעיונות לעיצובים שבהם אתה רוצים להשתמש, הגיע הזמן לסיעור מוחות משלכם.

אנחנו בדרך כלל המבקרים הגרועים ביותר של עצמנו לכן כדאי לשתף עוד אנשים בתהליך הזה. האנשים שמכירים אותכם הכי טוב, כמו חברים ובני משפחה, עשויים להציע רעיונות שלא חשבתם עליהם.

רשמו כל רעיון על הנייר, לא משנה עד כמה אתם חושבים שהוא צולע. אין שום רעיון שהוא רע בשלב הזה של סיעור המוחות.

 4. עקבו אחרי המתחרים

המתחרים שלכם הם מכרה זהב מעורר השראה, שמאפשר לכם ללמוד מהם סוגי הלוגואים שהקהל שלהם נמשך אליהם וממה הקהל מתרחק.

עם זאת, למרות שזה בסדר לקחת כמה רעיונות – אל תעתיקו. מלבד העובדה שזה לא אתי, יצירת לוגו זהה או דומה למתחרים שלכם תעמיד את המותג שלכם בעמדת נחיתות.

זכרו, אתם רוצים לעצב לוגו שישתלב בנישה שלכם תוך שמירה על בולטות ומיוחדות.

בוא ניקח דוגמה את לוגו החינוך לעיל . לכל לוגו יש ספין ייחודי משלו, ועם זאת לכולם תחושה אקדמית מובהקת.  

עם זאת, האופן בו כל לוגו מעביר את המסר שלו שונה: סופיה וויליאמס משתמשת באייקון של ספר, אמה עושה משחק מילים במתמטיקה, ואקדמיית Up מדגישה צמיחה בעזרת עיצוב אותיות.

במהלך המחקר שלכם, צרו קובץ של העיצובים שאליהם אתה נמשכים ואז נסו לזהות מדוע אתם אוהבים אותם. אולי זה הצבעים, הגופנים או צורות ספציפיות שתופסים אותכם; סביר להניח שזה יהיה שילוב של כל האמור לעיל.

ואז, חשבו איך אתם יכולים לבטא את מסר המותג שלכם באופן אינדיבידואלי, ובכל זאת פונה לאותו קהל כמו המתחרים שלכם.

 5. איזה לוגו תרצו?

ישנן שלוש סוגים שונים של עיצוב לוגו: לוגו מבוסס תמונה, לוגו מבוסס אותיות או שילוב של תמונה ואותיות.

לוגו מבוסס תמונה

ניתן לזכור בקלות את הלוגואים האלה, מכיוון שהם מבוססים על תמונה יחידה שנשארת במוחם של האנשים. באופן אידיאלי, התמונה (או הסמל) שנבחר מייצגת את שם העסק או את המוצרים / השירותים שהעסק מספק.

עליכם לשקול להשתמש בסוג זה של לוגו אם אתם רוצים להיות משויכים למוצר ספציפי שאתם מציעים או לערך שאתם מחזיקים. שימו לב שייקח זמן עד שאנשים ילמדו לחבר את שם העסק שלכם עם הלוגו שלכם, כך שזה עשוי להימשך זמן מה לפני שתבנה הכרת המותג.

תחשבו: מקדונלד'ס, טוויטר, אפל.

סמלים מבוססי טקסט

בניגוד לאמור לעיל, סמלי לוגו אלה לא כוללים אייקון או תמונה ובמקום זאת מתמקדים יותר בטיפוגרפיה ובצבעים של האותיות . אתם יכולים לבחור להשתמש בשם העסק שלכם כולו, או אם הוא ארוך מדי, ללכת עם ראשי תיבות של אחת עד שלוש אותיות.

תחשוב: קוקה קולה, FedEx, Uber, google.

שילוב תמונות ואותיות

אם אתם רוצים את הטוב שבשני העולמות, שילוב בין תמונה לאותיות עשוי להיות התשובה שאתם מחפשים. סמלי לוגו אלו משלבים גם תמונות וגם אותיות בעיצוב שלהם. היתרון העיקרי כאן הוא שהלוגו שלכם יהיה רב תכליתי, והוא נותן לכם המון אלמנטים לעבוד איתם מבחינת העברת המסר של המותג שלכם.

צריך לוודא שכל האלמנטים ישולבו כך שיספרו יחד סיפור מגובש וזאת מבלי ליצור עיצוב עמוס.

חשבו: טור דה פרנס, טאקו בל, CVS, טובלרון.

6. ניסוי בטיפוגרפיה

זוכרים את סיפור המותג עליו דנו קודם?

ובכן, הגופנים הם מרכיב עצום בסיפור (אלא אם כן תבחרו בלוגו מבוסס תמונה בלבד, ובמקרה זה הדבר לא רלבנטי).

לכל פונט יש אישיות משלו, וניתן לחלק אותם למספר "משפחות". הגופנים הפופולריים ביותר לעיצוב לוגואים הם:

 serifs // sans serifs // slab serifs // scripts

גופני Serif

גופני Serif מתאפיינים בקווים מוארכים – או "רגליים" – בסוף משיכות האותיות.

הגופנים הללו אלגנטיים, מפוארים ומתוחכמים והם מספרים סיפורי אמידות ואמינות. הם ככל הנראה הגופנים הידועים והנפוצים ביותר בעיצוב לוגו.

מותגים ידועים המשתמשים בסריפים הם טיפאני ושות ', ג'ורג'יו ארמני, בורברי.

גופני  Sans serif 

גופני Sans Serif הם עכשוויים.

שלא כמו בני דודם ה"סריף", לאותיות שלהם אין משיכות מסוגננות. במקום זאת, הם מציעים גימור פשוט ונקי. הגופנים הללו קריאים, נקיים ונועזים, והם מספרים סיפור של בהירות וחדשנות.

מותגים מפורסמים המשתמשים בגופני sans serif בלוגו שלהם הם גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט.

גופני slab serifs

גופני slab serifs הם גופנים מודרניים שוברי מסוכמות, השונים מהסגנונות הקלאסיים של שתי משפחות הגופנים הקודמים.

הגופנים האלה נועזים, רועשים ובטוחים, והם מספרים סיפורים של אמינות ויצירתיות.

מותגים מפורסמים המשתמשים בפונטים אלו בלוגו הם סוני, הונדה וולוו. 

גופני סקריפט

לגופני הסקריפט, כפי ששמם מרמז, יש מראה חגיגי בכתב-יד.

הם מאופיינים במערבולות ולולאות, והם נועדו להיראות כמו קליגרפיה. גופנים אלה הם אישיים, חופשיים ונשיים, והם מספרים סיפור של אלגנטיות ורגש.

מותגים מפורסמים המשתמשים בגופני סקריפט הם קוקה קולה, פורד, אינסטגרם ופינטרסט.

7. בחרו צבעים

כמו לגופנים, גם לצבעים יש אישיות משלהם המשדרים משמעויות שונות. לכל צבע "מטען רגשי" משלו, בכך שהוא גורם לקהל שלכם להרגיש משהו ספציפי. 

לכן צבעי הלוגו שלכם תורמים לסיפור שלכם, מכיוון שהם אומרים משהו על האישיות והזהות של המותג. הם מעוררים אסוציאציות תת-מודעות במוחם של אנשים, והם אפילו יכולים להשפיע על הקהל שלכם להתנהג בצורה ספציפית כתוצאה מכך.

בואו נלמד על הפסיכולוגיה שמאחורי כל צבע:

אדום : עדינות, אנרגיה, רומנטיקה, חום, אהבה, נוחות, תשוקה.

כתום : אנרגיה, התרגשות, שגשוג, חום, משחקיות, שינוי.

צהוב : ידידותי, עליז, צעיר, אנרגטי, חיוביות, אושר. 

ירוק : טבע, בריאות, עושר, שלווה, הרמוניה, פוריות.

כחול : חוכמה, נאמנות, רוחניות, מסתורין, תחכום, מכובדות.

סגול : רוחניות, יוקרה, אותנטיות, אמיתות, איכות, התבוננות פנימית.

חום : טבע, אמינות, רצינות, ביטחון, ביטחון, חברות.  

שחור : כוח, כוח, אינטליגנציה, זוהר, יוקרה, מודרניות.

לבן : היגיינה, טוהר, תמימות, ניקיון, בהירות, נוער.

כשאתם בוחרים את הצבעים שלכם, אל תחשבו רק על מה שנראה נחמד; זכרו את האסוציאציות שיש לקהל שלכם עם כל צבע וודאו שהצבעים מתאימים למה שהעסק שלכם עושה.

שימו לב שרוב הלוגואים אינם בעלי צבע אחד, וגם שלכם לא צריך להיות!. עם זאת, אל תגזימו עם יותר מדי צבעים, שניים או שלושה צבעים מספיקים ללוגו, וכל דבר יותר מזה ככל הנראה יבלבל את המסר של העיצוב שלך.

8. צרו מספר דוגמאות

ברגע שאתם חושבים שננעלתם על העיצוב הסופי שלכם, צרו מספר וריאציות.

שחקו עם גופנים מאותה משפחה, מצאו כמה סמלים דומים ובחנו צבעים שונים. לדוגמה, אם החלטתם על לוגו המשלב סמל וטקסט, בחרו את המיקום של כל אלמנט; שימו את הסמל מעל שם העסק שלכם ואז העבירו אותו שמאלה – מה לדעתכם נראה טוב יותר? ומה קורה  כשמגדילים את הסמל? 

שחקו עם האלמנטים, נסו  ליצור לפחות חמש גרסאות של הלוגו שלכם, ואז בקשו מחברים ובני משפחה משוב; הם יגידו לכם אם יש מנצח ברור.

לבסוף, שאלו את עצמכם אם הלוגו המנצח מתאים לסיפור של המותג?  האם הוא בלתי נשכח וייחודי? האם המסר שלכם עובר?

כשאתם מוכנים למבחן הלוגו האולטימטיבי, הגיע הזמן…

9. לשים את הלוגו שלכם בכל מקום

כשאתם מתחילים להשתמש בלוגו שלכם, הוא יופיע בכל מקום בו העסק שלכם נמצא. מהאינטרנט ועד כרטיסי ביקור, עיצוב הלוגו שלכם צריך להיראות מקצועי וברור – ואיזו דרך טובה יותר לבדוק זאת מאשר לראות איך הוא נראה בזמן אמת?

הוסיפו את הלוגו לאתר האינטרנט שלכם. הדפיסו אותו על ניירות מכתבים של העסק ובדקו כיצד הוא נראה. אתם יכולים אפילו להוסיף אותו לעמוד הפייסבוק והאינסטגרם של העסק ולקבל תחושה אם הציבור אוהב את מה שהוא רואה.

עם זאת, אם אתם מהססים להתחיל להדפיס דברים, זה בסדר; אתה תמיד יכול להשתמש בתוכנות המאפשרות לכם ליצור מודלים לבדיקת מראה הלוגו שלכם  על גבי סחורה ממותגת, ניירות מכתבים, כרטיס ביקור, אתר אינטרנט ועוד.

We Have Great Answers

שאלות נפוצות

מלאו את הטופס וניצור איתכם קשר לשיחת יעוץ או פגישה

ברחבי האינטרנט קיימים אתרים רבים המאפשרים לייצר לוגו בחינם; אתם צריכים להזין את שם העסק שלכם, קצת מידע על החברה, את העדפות העיצוב שלכם , והמחשב יעשה את השאר!

ברחבי האינטרנט קיימים אתרים רבים המאפשרים לייצר לוגו בחינם; אתם צריכים להזין את שם העסק שלכם, קצת מידע על החברה, את העדפות העיצוב שלכם , והמחשב יעשה את השאר!

אם סיימתם לקרוא את המדריך שערכתי עבורכם ויש לכם עדיין שאלות או זקוקים לייעוץ והכוונה נוספים, אשמח לקבוע איתכם שיחת יעוץ טלפונית בה ננסה יחד לבחון את הכיוון הנכון ללוגו של העסק שלכם.

 

סטודיו ספרקל מתמחה בעיצוב גרפי לעסקים קטנים ובינוניים וישמח לבצע עבורכם את עיצוב הלוגו.

  • שלב ראשון אפיון העסק הקהל והצורך
  • 5 סקיצות ראשוניות לכוון עיצובי
  • עבודה על סקיצה נבחרת ותוצר סופי
  • קבלת לוגו בפורמט מותאם למדיות השונות

ועכשיו במחיר מיוחד של 697 ש"ח  

*המחירים אינם כוללים מע״מ